31st FAI World Gliding Championship
Prievidza, 04.07.2010 - 17.07.2010
Standard class
7, 13.07.2010, Final results
Speed Task, Task time: 03h 00min
079Bojnice - 192Chopok - 018Radar - 161Kubinska_Hola - FL220
Task length: 239,7km/476,9km (358,1km)
Maximum Points: 1000, Day factor = 1,000
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. EF Cousseau Christophe FRA Discus 2a 13:59:37 17:07:23 03:07:46 116.6km/h 364.8km 1000
2. Y4 Buchthal Michael GER Discus 2ax 14:05:49 17:06:05 03:00:16 116.1km/h 348.9km 994
2. FL Levin Felipe GER Discus 2b 13:53:48 16:54:40 03:00:52 116.1km/h 350.0km 994
4. AK Kiessling Mario GER Discus 2a 14:05:47 17:06:04 03:00:17 116.0km/h 348.7km 993
5. CFM Seretti Marc FRA Discus 2a 13:59:32 17:07:27 03:07:55 116.0km/h 363.2km 992
6. JS Sorri Juha FIN Discus 2b 13:55:59 17:00:12 03:04:13 115.5km/h 354.5km 985
6. 232 Rebbeck Jay GBR LS8 13:59:40 16:58:11 02:58:31 115.5km/h 346.4km 985
8. JE Jaakkola Aku FIN LS8a 13:57:16 17:01:53 03:04:37 114.8km/h 353.1km 976
9. SM Schonwandt Martin GER LS8 13:53:45 16:54:10 03:00:25 114.4km/h 344.0km 971
10. EJ Polutnik Erazem SLO LS8 13:59:18 17:01:18 03:02:00 113.5km/h 344.2km 959
11. 6 Jones Howard GBR Discus 2a 14:01:50 17:08:57 03:07:07 113.2km/h 353.1km 956
12. HAL Kassai Peter HUN Discus 2a 13:59:49 16:58:50 02:59:01 111.6km/h 334.8km 934
13. 21 Schmelzer Bert BEL Discus 2ax 14:00:02 17:10:09 03:10:07 111.1km/h 352.2km 928
14. PC Hartmann Peter AUT Discus 2ax 13:59:56 17:00:46 03:00:50 110.4km/h 332.8km 918
15. V Kawa Sebastian POL Discus 2a 13:56:06 17:02:35 03:06:29 109.9km/h 341.5km 911
16. LOT Jarysz Piotr POL LS8 13:59:51 16:56:40 02:56:49 109.6km/h 328.7km 907
17. CD Rass Michael AUT Discus 2a 13:59:59 16:49:09 02:49:10 109.2km/h 327.7km 902
18. SI Kubovcik Viliam SVK LS8 14:05:59 17:19:04 03:13:05 108.6km/h 349.6km 894
19. HB Liaugaudas Darius LTU LS8a 13:54:17 16:59:41 03:05:24 106.8km/h 329.9km 870
20. 8K Lindell Ronny SWE Discus 2T 13:53:37 17:03:26 03:09:49 106.6km/h 337.2km 868
21. CHI Ramsak Sebastian SLO Discus 2c 13:59:14 17:09:13 03:09:59 105.3km/h 333.4km 851
22. FX Suchanek Tomas CZE LS8 14:05:42 17:34:37 03:28:55 103.0km/h 358.6km 820
23. T1 Olivier Sven RSA LS8a 13:59:45 16:50:40 02:50:55 102.8km/h 308.4km 817
24. PV Geiger Tobias AUS ASW-28 13:57:20 17:00:48 03:03:28 100.7km/h 307.8km 789
25. EC Skov Christian DEN LS8a 14:07:06 16:58:43 02:51:37 99.7km/h 299.0km 776
26. 5 Costa Corrado ITA Discus 2a 13:55:03 17:22:31 03:27:28 99.6km/h 344.3km 774
27. ET Tarchini Edoardo ITA Discus 2a 13:54:59 17:22:06 03:27:07 99.2km/h 342.4km 769
28. Y1 Raimond Steven NED Discus 2a 13:59:22 16:49:51 02:50:29 98.8km/h 296.3km 764
29. SEI Seijffert Bas NED ASW-28 13:59:26 16:49:12 02:49:46 98.7km/h 296.0km 762
30. BS Temple Peter AUS LS8a 14:07:38 17:07:59 03:00:21 98.1km/h 295.0km 756
31. KS Kussbach Sue GER LS8 13:58:11 17:19:10 03:20:59 97.4km/h 326.2km 746
32. YB Craciun Mircea ROU Discus 2a 13:56:17 16:49:02 02:52:45 96.5km/h 289.5km 734
33. ZM Gudžiunas Darius LTU LAK-19 13:53:59 17:09:03 03:15:04 95.6km/h 310.8km 722
34. CW Deane Peter USA LS8a 14:10:13 17:35:38 03:25:25 92.7km/h 317.3km 683
35. TA Nordh Jan-Ola SWE Discus 2T 13:53:51 311.5km 414
36. CH Dickinson Dane NZL Discus 2 13:58:09 308.1km 410
37. D1 Jesensky Branislav SVK Discus 2b 14:05:33 298.6km 397
38. YA Marius Cosmin Nicole ROU Discus 2a 13:56:22 296.3km 394
39. ST Leutenegger Stefan SUI Discus 2b 14:07:10 285.7km 380
40. AE Smith Michael USA Discus 2CT 14:07:58 284.8km 378
41. KC Schneebeli Rene SUI Discus 2b 14:07:03 277.5km 369
42. JB Mracek Roman CZE LS8b 14:06:00 273.1km 363
43. CM Huybreckx Dennis BEL LS8 14:52:32 268.2km 356
44. JBI Jorgensen Jan Brandt DEN LS8 14:06:51 42.8km 57
DNF. NX Gyongyosi Andras HUN Discus 2bR 0
DNF. DL Martynov Alexander RUS LAK-19 0
8K - Warning: Finish: hazardous maneuver - pull up after the crossing the finish ring
D1 - Warning: Circling in wrong direction in the local zone

Powered by SeeYou