31st FAI World Gliding Championship
Prievidza, 04.07.2010 - 17.07.2010
Standard class
-4, 30.06.2010, Practice day
Speed Task, Task time: 02h 45min
087Cigel - 183Kyslinky - 161Kubinska_Hola - 197Dumbier - 078Bystricany - PRIEVIDZA
Task length: 214,9km/345,3km (278,4km)
Maximum Points: 900, Day factor = 1,000
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. HB Liaugaudas Darius LTU LS8a 11:54:11 14:36:33 02:42:22 108.6km/h 298.5km 900
2. JB Mracek Roman CZE LS8b 12:07:13 14:52:39 02:45:26 104.0km/h 286.8km 840
3. FL Levin Felipe GER Discus 2b 13:57:20 16:24:18 02:26:58 99.8km/h 274.5km 784
4. 21 Schmelzer Bert BEL Discus 2ax 11:54:45 14:17:19 02:22:34 98.7km/h 271.3km 769
5. TA Nordh Jan-Ola SWE Discus 2T 11:53:23 14:19:24 02:26:01 98.1km/h 269.7km 761
6. SM Schonwandt Martin GER LS8 11:57:22 14:23:39 02:26:17 98.0km/h 269.5km 760
7. 8K Lindell Ronny SWE Discus 2T 11:53:23 14:19:54 02:26:31 97.8km/h 269.1km 758
8. CH Dickinson Dane NZL Discus 2 11:59:25 14:17:23 02:17:58 97.3km/h 267.6km 751
9. CW Deane Peter USA LS8a 12:06:05 14:17:34 02:11:29 96.7km/h 265.9km 743
10. CM Huybreckx Dennis BEL LS8 11:54:47 14:20:50 02:26:03 96.0km/h 264.1km 734
11. 6 Jones Howard GBR Discus 2a 12:05:55 14:27:37 02:21:42 95.4km/h 262.3km 725
12. CFM Seretti Marc FRA Discus 2a 11:57:26 14:12:31 02:15:05 94.3km/h 259.3km 711
13. EF Cousseau Christophe FRA Discus 2a 11:57:32 14:20:25 02:22:53 93.9km/h 258.2km 706
14. NX Gyongyosi Andras HUN Discus 2bR 12:11:59 14:34:53 02:22:54 91.3km/h 251.1km 671
14. HAL Kassai Peter HUN Discus 2a 12:11:51 14:33:44 02:21:53 91.3km/h 251.0km 671
16. 5 Costa Corrado ITA Discus 2a 11:56:21 14:19:47 02:23:26 91.1km/h 250.5km 669
17. PV Geiger Tobias AUS ASW-28 11:57:45 14:12:55 02:15:10 90.9km/h 249.9km 665
17. JE Jaakkola Aku FIN LS8a 12:07:37 14:12:42 02:05:05 90.9km/h 249.8km 665
19. DL Martynov Alexander RUS LAK-19 13:59:21 16:22:23 02:23:02 90.8km/h 249.6km 664
20. AE Smith Michael USA Discus 2CT 12:06:33 14:22:43 02:16:10 90.6km/h 249.0km 661
21. BS Temple Peter AUS LS8a 12:00:43 14:13:58 02:13:15 90.1km/h 247.8km 655
22. KS Kussbach Sue GER LS8 12:10:56 14:19:59 02:09:03 89.3km/h 245.6km 644
23. EC Skov Christian DEN LS8a 12:01:42 14:20:53 02:19:11 89.2km/h 245.3km 643
24. LOT Jarysz Piotr POL LS8 11:57:26 15:20:16 03:22:50 78.6km/h 265.6km 502
25. PC Hartmann Peter AUT Discus 2ax 14:01:52 17:54:40 03:52:48 59.0km/h 229.0km 420
26. 232 Rebbeck Jay GBR LS8 14:05:54 171.1km 241
27. SEI Seijffert Bas NED ASW-28 12:22:45 130.1km 183
28. JBI Jorgensen Jan Brandt DEN LS8 11:59:46 127.3km 179
29. T1 Olivier Sven RSA LS8a 13:26:36 116.8km 164
30. D1 Jesensky Branislav SVK Discus 2b 13:25:50 23.9km 34
DNF. Y4 Buchthal Michael GER Discus 2ax 0
DNF. YB Craciun Mircea ROU Discus 2a 0
DNF. ZM Gudžiunas Darius LTU LAK-19 0
DNF. V Kawa Sebastian POL Discus 2a 0
DNF. AK Kiessling Mario GER Discus 2a 0
DNF. SI Kubovcik Viliam SVK LS8 0
DNF. ST Leutenegger Stefan SUI Discus 2b 0
DNF. YA Marius Cosmin Nicole ROU Discus 2a 0
DNF. EJ Polutnik Erazem SLO LS8 0
DNF. Y1 Raimond Steven NED Discus 2a 0
DNF. CHI Ramsak Sebastian SLO Discus 2c 0
DNF. CD Rass Michael AUT Discus 2a 0
DNF. KC Schneebeli Rene SUI Discus 2b 0
DNF. JS Sorri Juha FIN Discus 2b 0
DNF. FX Suchanek Tomas CZE LS8 0
DNF. ET Tarchini Edoardo ITA Discus 2a 0
SM - ALB: Warning: Recording interval > 10sec
JE - JE : Warning: Recording interval > 10sec

Powered by SeeYou