31st FAI World Gliding Championship
Prievidza, 04.07.2010 - 17.07.2010
Club class
-2, 01.07.2010, Practice day
Speed Task Club, Task time: 03h 30min
075Novaky - 178Tvrdosin - 058Zlate_Moravce - 116Dubna_skala - FL220
Task length: 243,5km/482,6km (363,0km)
Maximum Points: 1000, Day factor = 0,905
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. 247 Dale Gerrard G GBR ASW 24 12:37:12 16:07:44 03:30:32 108.9km/h 382.0km 905
2. DZ MacArthur Ian GBR LS 4 12:37:03 16:12:25 03:35:22 101.6km/h 364.6km 844
3. YX Kuijpers Tim NED ASW 19 wl 13:05:13 16:38:14 03:33:01 96.1km/h 341.2km 813
4. CF Peperko Miha SLO DG-300 12:39:07 15:59:47 03:20:40 98.0km/h 343.0km 802
5. JU Motuza Vladas LTU Jantar std. 1 13:10:44 16:39:19 03:28:35 93.1km/h 325.7km 799
6. L4 Mauritsen Thorsten DEN Std. Libelle 201b 12:43:32 16:16:39 03:33:07 88.9km/h 315.7km 770
7. UX Barnes Allan AUS LS 1 f 12:39:56 16:16:46 03:36:50 91.5km/h 330.7km 769
8. ZO Sahlberg Juhani FIN Discus b wl 12:39:07 15:59:47 03:20:40 98.0km/h 343.0km 760
9. BZ Duda Leszek POL SZD48-3M Brawo 12:39:21 15:58:12 03:18:51 90.4km/h 316.5km 755
10. MS Schupfer Mario AUT ASW 15 b 12:58:26 16:26:59 03:28:33 87.0km/h 304.5km 746
11. 1E Orskov Rasmus DEN LS 1 f 12:44:01 16:16:18 03:32:17 89.5km/h 316.8km 744
12. SY Bondarchuk Oleg UKR Jantar std. 3 12:39:27 16:09:51 03:30:24 88.3km/h 309.7km 730
13. EU Klasson Robert SWE LS 4 12:38:33 16:16:49 03:38:16 90.9km/h 330.7km 719
14. MF Shrage Iakov RUS LS 1 f 12:39:03 15:55:04 03:16:01 86.3km/h 302.1km 705
15. LP Akkermans Wim BEL Std. Cirrus 12:43:23 16:19:21 03:35:58 84.3km/h 303.3km 691
16. JT Codling Michael AUS LS 1 f 12:40:23 16:17:50 03:37:27 84.3km/h 305.7km 681
17. 74 Hiemstra Frank NED Std. Cirrus 13:07:14 16:56:28 03:49:14 82.7km/h 316.1km 672
18. CI Rasimavicius Vytautas LTU Jantar std. 3 13:10:40 16:33:06 03:22:26 82.9km/h 290.0km 664
19. VS Bradley Douglas RSA LS 1 f 12:40:19 16:00:45 03:20:26 82.1km/h 287.4km 654
20. 24 Bereczky Ferenc HUN Jantar std. 3 13:03:43 16:31:26 03:27:43 74.9km/h 262.1km 566
21. G1 Demodena Santiago ARG DG 100 12:41:39 188.7km 256
22. SN Franke Sean USA Std. Cirrus 12:45:14 91.9km 126
23. ES Ruymen Yves BEL ASW 19 b 12:43:45 88.1km 119
24. BW3 Sailer Volker GER Std. Libelle 203 12:44:46 71.6km 100
25. OLE Monedero Yebenes Miguel ESP Std. Cirrus 12:41:10 67.1km 92
26. L74 Graells Cabani Ignasi ESP LS 1 f 12:41:23 67.3km 91
27. ISV Hallbrucker Aurel AUT LS 1 f 12:57:38 64.7km 88
28. PF Pyorre Sakari FIN LS 7 12:38:44 67.3km 86
29. AM Benedikovic Karol SVK Std. Cirrus 17:40:18 9.5km 13
DNF. ED Badaroux Jeremi FRA Std. Cirrus 0
DNF. EM Becker Jens GER Std. Libelle 0
DNF. IF Cink Miloslav CZE Std. Cirrus 0
DNF. 08 Diklic Aleksandar SRB Std. Cirrus 0
DNF. YD Dobrila Florian ROU Jantar std. 2 0
DNF. 007 Hovestadt Arndt GER Std. Libelle 0
DNF. EA Hurlin Nathalie FRA Std. Cirrus 0
DNF. XII Klyuev Sergey RUS Cirrus 75 0
DNF. 42 Kovacs Krisztian HUN Jantar std. 3 0
DNF. BI Krok Tomasz POL SZD48-3M Brawo 0
DNF. DC Krolikowski Ryszard USA SZD-48-3 std. 3 0
DNF. CX Louda Jan CZE Std. Cirrus 0
DNF. I1 Mallick Christian FRA ASW 19 b 0
DNF. LX Noga Tibor SVK Std. Cirrus 75 0
DNF. GD Pinni Vittorio ITA Jantar std. 3 wl 0
DNF. C71 Schiavotto Davide ITA Cirrus CS 11-75L 0
DNF. M4 Sturm Matthias GER Hornet wl 0
DNF. 86 Zorz Boris SLO DG-100 0
MS - Warning: Notification of start time > 30 min after start.

Powered by SeeYou